ROZHOVOR

Do Brna se obzvlášť těším, říká Protone

Příští pátek vystoupí na Resoulution v brněnském klubu Perpetuum vycházející hvězdy liquid funkové scény RoyGreen a Protone. Rakouští producenti, kteří v posledních letech rozvířili vody tohoto subžánru svým deepovým a muzikálním přístupem, jsou zatím pro mnohé místní posluchače novými tvářemi. Avšak s tím, jak strmý byl doposud jejich vzestup, si budou milovníci Drum&Bassu muset zvyknout na to, že je budou vídat stále častěji.

Necelé dva týdny před jeho návštěvou Brna jsme se zeptali Protona na pár otázek. Rozhovor se točil především okolo jeho hudebních začátků a toho, co chystají s RoyGreenem do budoucna.

Protone (napravo) a RoyGreen

Ahoj, mohl bys čtenářům představit sebe a svůj přístup k hudbě a produkci?

Protone: Ahoj! Jmenuji se Mathias a pocházím z Villachu ale momentálně přebývám v Grazu. Můj přístup k hudbě není úplně jednoduché popsat. Pokaždé k tomu přistupuji trošku jinak. Jednou mě může zaujmout jeden sample či smyčka, jindy zase prostě experimentuji se zvuky, které si vytvořím syntetizátorem. V podstatě záleží na tom, v jaké jsem náladě.

S Roygreenem tvoříte hlavně liquid funk ale v diskografii vám nechybí třeba ani deepovější tracky. Jak se rozhodujete, jak bude další skladba znít?

Takhle to u nás nefunguje. Nedržíme se nějakých konkrétních zvuků z naší sbírky ani neplánujem, jak budou naše tracky ve výsledku znít. Spíše se snažíme najít kompozici, která funguje, a pak ji dále rozvíjíme.

Co tě přivedlo k hudební produkci?

Ze začátku mi šlo především o tvoření muziky. Moji rodiče poslouchali hodně rocku, soulu a funku, takže na tom jsem začínal. Když jsem se ale dostal k hip-hopu, celá ta samplová kultura mě úplně ovládla, začal jsem sbírat vinyly a dělat svoje první mixy. Produkovat hudbu jsem chtěl odjakživa ale pořádně jsem se to naučil, až když jsem se přestěhoval do Vídně. Tam jsem taky v klubu Flex poprvé potkal Thomase aka RoyGreena. Začali jsme se bavit o muzice a ani jsme se nenadáli a už jsme spolu tvořili tracky.

Čím se živíš kromě hudby?

Když jsem dokončil bakalářské studium, tak jsem nějakou dobu pracovat pro Sennheiser ale momentálně zase studuji, abych si mohl napsat před jméno magistr.

V posledních letech s RoyGreenem docela často vydáváte nové skladby. Jakou novou muziku od vás můžeme čekat v blízké budoucnosti?

Blíží se toho docela dost. Velice brzy nám vyjdou dva nové tracky na kompilaci labelu Demand Records a také se nám podařilo upsat dva tracky u DJe Markyho. Co bude dále, se budete muset nechat překvapit. My se stále krok po kroku snažíme zlepšovat ve skládání muziky a vylepšujeme náš zvuk, takže je určitě na co se těšit.

Pokud bys měl vybrat jeden váš release, na který jsi mimořádně pyšný, který by to byl?

To je těžká otázka. Musím říct, že Misunderstanding, které jsme vydali na Demand Records, byla skvělá věc ale taky Watch Me na Markyho Inneground Records byl velký úspěch.

Které hudebníky nebo producenty momentálně nejraději posloucháš a hraješ?

Jejda, to tak to bude těžké všechno vyjmenovat. Rád si poslechnu všechno od jazzu až po experimentální hudbu. Všechno se může stát inspirací. Moji elektronickou tvorbu ale ovlivnili především takoví autoři jako Calibre, Break, Zero T nebo Random Movement. V současnosti však nejvíc sjíždím jména jako Frederic Robinson, Skeptical nebo Om Unit.

Už sis někdy zahrál v Brně nebo jinde v České republice?

Do Brna se obzvlášť těším, právě protože jsem v Česku zatím nikdy nebyl!

Mohl bys mi prozradit tvoji aktuální Top 5?

Silent Witness-Ballistix

Skeptical-Desire

DLR-Sleep Talk

Random Movement&Jaybee-Good Enough

Monologue-Disco Technic Rmx

Soundcloud RoyGreen & Protone

Resoulution Flyer

FB Událost Resoulution
FB pořadatelské Soul Ex Machina crew

PÁTEK 15.02.2019
Dnes nemáme v partylistu žádnou akci :(