FRESH MUSIC

Calibre - Condition LP

Co rok to album! Také takhle mohlo znít novoroční předsevzetí tohoto irského producenta na silvestra 2006. I letos drží Calibre své slovo a máme tady další, v pořadí už sedmé LPčko.

O talentu tohoto Belfastského rodáka nemůže být pochyb. Jeho láska a naprostá oddanost k hudbě a jejímu skládání je notoricky známá, více než 10 let je totiž jedním z nejkonzistentnějších producentů co se týka četnosti a hlavně kvality releasů.

Zvláštností Dominicka Martina je jeho v podstatě naprosté ignorování sebepropagace. Už bereme za skoro samozřejmé, že bez neustálého PR managementu nejenom na nejrůzějších sociálních sítích v podstatě ani hudebník nemůže existovat. Jeho přístup je jiný - věnovat čas pouze tomu, co je důležité - skládání hudby. Tím může zvětšit počet svých releasů a přitom zachovat jejich kvalitu (to je věc, která se Dominickovi opravdu upřít nedá - 59 singlu/EPcek a 7 alb na více než 10 různých labelech mluví za vše). Do jisté míry se dá říct, že jeho hudba dělá reklamu za něj.

S takovouhle marketingovou strategií bývá občas obtížné spojit muziku s jejím skladatelem. Občas to nemusí být naškodu - z trochy té záhadnosti někteří umělci poměrně úspěšně profitují. Nicméně i Dominick občas udělá výjimku a poskytne kraťoučký rozhovor nebo tiskovku ke svým albům, které pomohou poodhalit, co vlastně autor zamýšlel svým albem říci, případně jaká byla jeho motivace.

Zde je kraťoučký výňatek z tiskovky k albu:
"Condition je nástupce alba EVEN IF. Původně jsem chtěl udělat album, které bude více orientované na dancefloor a přitom bude mít trochu "lehčí" zvuk, ale nemohl jsem se ubránit a přidal i trochu deepovějších kousků. Už léta se snažím porvat s jemnější stránkou dnb, můj cíl je vytvořit jednoduchý groove a osekat zbytek skladby až "na kost". Condition je výsledkem této snahy a zároveň vyjádřením mých pocitů - připadám si pořád tak trochu jako psanec ve světě Drum&Bassu."

Album by se, co se týče stylů, dalo rozdělit na tři části. Tvrdší, na parties orientované kousky (Ugly Duckling, Schlager, Garbage Man), pro Dominicka daleko tradičnější melancholické a muzikálněji orientované skladby (Windows, People Never Change, Closing Doors, Mirage) doprovázené Mc DRS. Nesmíme také zapomenout na tzv. Half-Stepy, což je něco jako dubstep v dnb tempu (Blackhole Dub, Half&Half, No More), které se začaly v Dominickove diskografii oběvovat až s úspěchem "Steptoe" na jeho posledním albu. Zajímavostí je, že Calibre některé tracky v poslední době doplňuje svými vlastními vokály. Na tomto albu je to patrné především v trefně pojmenované skladbě "Who´s Singing?".

Celé album (obzvláště ty melodičtější tracky) je na ucho opravdu nenáročné a poslouchá se takřka samo. Typická nápaditost a lehkost, s kterou dokáže Dominick Martin změnit klasické drum´n´bassové rekvizity v cokoliv, co se mu zamane, ať už je to lovesong s vokály,pohodovka s vesmírnými synťáky nebo deepová minimálka s vrčící basou, je opět cítít napříč celým albem a v podstatě definuje styl dnb ikony, která si říká - Calibre.

Album můžete koupit buď v digitální podobě a nebo jako vinyl, ke kterému je přímo přibaleno CD. Samostatné CD k dostání, stejně jako u předchozího alba Even If, nebude.

Ukázky alba na >> Beatportu <<

Vinyl SIGLP007
A       Nottinghill        
B       Who's Singing        
C       Garbage Man        
D       Schlager        
E        No More        
F        Windows        

Condition CD / Digital SIGCD007
01       People Never Change  Feat.Mc DRS
02       Nottinghill        
03       Who's Singing        
04       Mirage        
05       No More       
06       Foreign Bodies        
07       Ugly Duckling        
08       Half&Half        
09       Garbage Man        
10       Schlager        
11       Closing Doors Feat.Mc DRS
12       Blackhole Dub        
13       Windows12" Sampler
  SIG017
A         Foreign Bodies
B         Ugly Duckling
       

STŘEDA 15.07.2020
Dnes nemáme v partylistu žádnou akci :(