OSTATNÍ

TOP 10 roku 2013 podle DJe Soldika z Redrumu

Rozhodl jsem stejně jako před rokem, že se prohrabu kufrem a podívám se, které desky mě v roce 2013 bavily hrát a k oné desítce přidat i pár slov, pár postřehů z klubu a ze zákulisí. Nakonec z toho vyšla zajímavá bilance loňského roku s báglem plným Audia, Optiva & BTK a Gridloka. (edit: aby nedocházelo k dalším zbytečným omylům, v článku nehodnotím celý drumandbassový rok 2013, ale čistě svůj vinyl bag a nejhranější desky z něj)

Teddy Killerz – Violence [Eatbrain - EATBRAIN007] 1x12“

10.6.2013

Dlouho jsem přemýšlel nad vinylem, který jsem v roce 2013 koupil, nejvíc ho hrál a opravdu mě bavil po celou dobu. Ruka šmátralka a uši mé nakonec zvolili šlapačku "Violence" od rusko-ukrajinských medvědů. Žádné překombinované breaky, pěkná basa s nádechem staré školy a výsledkem je hitovka, která jen tak nezestárne a zapíše se tlustým písmem do archivu silných momentů nejen loňského roku. "Violence" byl totiž zvolen (podle DNB Areny) za jeden z nejlepších tracků roku 2013 a přesral spoustu anglických pseudo matadorů. Stejně jako pro Teddy Killerz, tak i pro label Eatbrain byl rok 2013 velký a plný obrovských úspěchů a vynikajících releasů. Aby toho nebylo málo, Teddy Killerz už od ledna 2014 vyjde na labelu Bad Taste album rozdělené na tři etapy a nepůjde jen o drumandbass, ale na každém dílu se najde jeden electro-dubstep-break.

Allied – Equilateral [Mindtech - MINDTECH003] 1x12“

15.4.2013

Allied zněli vždycky tak nějak stejně, ač nemastně - neslaně, tak vždycky ovšem energicky a člověk opravdu musel hledat ty detaily, které od sebe jejich tvorbu lišili. Allied poslední dobou zní, záměrně píši zní, jelikož se pod tento pseudonym podepisuje už jen jeden z bývalého dua, Alli, o něco více sexy. Vždyť jeho remix "Build For War" pro Quadrant je jakoby úplně z jiné hmoty a nejen že prudce vybočuje od jejich charakteristických minimalových tech tepaček, vymyká se vůbec současnému drumandbassu, který tady byl předloni nastolen a zní jak z plechovky už jednou vyprděných fazolí. Ještě ovšem víc navrch má "Equilateral" a nejen dle mého soudu, ale taky podle reakcí v klubech, se tento track stal tím nejvíce vyhledávaným a mým vůbec nejhranějším roku 2013.

Agressor Bunx – Fade To Black [Citrus - CITRUS057] 1x12“

02.9.2013

Agressor Bunx jsou dva velice mladí ukrajinští producenti, kteří se drumandbassem zabývají teprve od roku 2009 a patří pod legendární ruské vydavatelství Total Advance Music. Hned po prvním albu s názvem "Fate", které by se mohlo zdát, že bylo drzostí v době, kdy neměli za sebou jediný release, se ale záhy ukázalo, že jejich kvality jsou nesporné a album bylo zasloužené. Chvíli na to po nich logicky sáhla holandská banda Triple Vision, u kterých jim vyšlo výborné EP "Milky Way" a hned na to vinyl s peckou "Fade 2 Black". Tracky Agressor Bunx budou tento rok velmi vyhledávanou položkou, protože nezní jako jedna generická sračka vedle druhé a opět se budu opakovat, zní tady originalita se špetkou respektu ke staré škole.

Gridlok & Prolix - Revenge [Project Trendkill - PTK01] 4x12“ + 1xCD

25.11.2013

Po společném singlu "Babylon" na labelu RAM, který drtil spíše jen anglický mainstream, jim bylo slíbené společné album právě na této světoznámé značce. Ve velké tichosti z této nabídky ovšem sešlo a mluví se o tom, že team labelu RAM se snažil diktovat oběma pánům, jak by album mělo znít. S tímto hovadským přístupem se Gridlok a Prolix nechtěli ztotožnit a nakonec dali hlavy dohromady, album si udělali podle svých představ a i když se zpočátku zdálo, že z celého projektu sejde, podařil se jim husarský kousek a album bylo zafinancované z darů fanoušků, které pak albem "Project Trendkill" obdarovali ve formátech, které si každý přispěvatel vybral. Oba pánové jasně ukázali zdvižený prostředníček anglickým trendům a vzkázali vlastně labelu RAM, že s takovým přístupem a kontrolou nad každým tónem, můžou mávat jen vlastníma pop sráčema. Na albu se nachází několik vydařených experimentů a dvě monstrózní drtičky koulí "Revenge" a "Slignshot".

InsideInfo & Mefjus – Mythos [Virus - VRS030] 1x12“

13.5.2013

Zpočátku jsem byl k tomuto tracku spíše skeptický, ale to jen do té doby, než jsem ho slyšel v klubu, kde svou absolutní čistotou zvuku a geniálním mixem málem rozplakal i mě, absolutního odpůrce novo drumandbassu a generických tracků Mefjuse a ubzučených tajtrlíkovštin InsideInfa. "Mythos" je poprávu hitem a dokonce patří víc než cokoliv jiného za poslední dva roky na label Virus. Bohužel je to jejich první a poslední zajímavý kolab a vlastně i sólovky stojí za vyliž prdel (až teda na výjimky, kdy se InsideInfo uchytil na posledním EP labelu Renegade Hardware), za už dva roky trvající drtičku studiového inženýrství bez duše, je to daň samplpackového šílenství často omlouvaným "vývojem".

BTK – Megahertz [Renegade Hardware - HWARE24] 1x12“

22.4.2013

Vinicius Honorio aka BTK je už delší dobu po boku drumandbassového poloboha Optiva obrovským přínosem pro drumandbass a ukázkou toho, že se pořád dá zbastlit parádní drumandbass tak, aby zněl podle současných tabulek, nezněl genericky, měl duši a doprdele, aby si na něj někdo vzpomněl i za 5 let! BTK má na svém kontě za loňský rok i několik sólových chuťovek a mezi ty největší patří určitě "Megahertz". Perfektně poskládaný těžkotonážní neurofunk s vokálovou vsuvkou a jakoby úplně vystřižený na míru pro Renegade Hardware. Na druhé straně se nachází další pecka s názvem "Be Yourself".

Audio – Burn It Down [Forbidden Society Recordings - FSRECS009] 1x12“

15.4.2013

Kdo si počká, ten se dočká. Dočkal jsem se já a s otevřenou pusou stál i Forbidden Society, když mu Audio dal do ruky CD s touto postarší peckou a svolil k vydání na jeho labelu, Forbidden Society Recordings. "Burn It Down" patří do Audiovi doby největšího rozpuku, do doby kolem jeho debutového alba "To The Edge Of Reason". Nepopírám, že Audio patří mezi mých 10 nejoblíbenějších producentů, ale druhým dechem musím dodat, že ani já nepřežvýkám úplně všechno. Nicméně, "Burn It Down" se hodí do každého setu a při správném použití dovede být i po těch letech nástrojem masového ničení.

BTK feat Mindscape – Bandits [V Records - PLV039] 1x12“

19.9.2013

Podobně jako Audio, nebo Optiv & BTK, tak i Mindscapova tvroba patří dlouhodobě k mnou často čekovaným. No a když se spojili BTK a Mindscape, tak to nemohlo dopadnout špatně. Temná a hutná neurotechstepovina s trochu uhozeným názvem na jinak elegantním labelu s vynikajícím flipem zaručila, že se nebude jednat o nic gangsterského, ale že i po letech umí label V Records vydat takovou pecku, jako kdysi vydal třeba "Funktion" od Ed Rushe a Opticala.

DC Breaks – Shaman [RAM - RAMM127] 1x12“

25.2.2013

Dopředu říkám, nemám DC Breaks rád, ale za ty roky pod vedením labelu RAM se jim podařilo stvořit několik málo "normálních" tracků a "Shaman" patří mezi ně. Nic geniálního se sice neodehrává, horn v intru v několika variacích už sme slyšeli v "Messiah" od Konflict, nebo v "Age Of Empires" od Photeka a nebo od Future Cut, ale i v jejich podání to má něco do sebe a dokonce kompozice celého tracku je úplně jiná než obvykle - 2x16, 4x16, 2x16, 4x16 a konec, což je další faktor, který mě zaujal a kvůli kterému se k desce pořád vracím.

Black Sun Empire - Arrakis (Noisia Remix) [Blackout - BLCKTNL004.1] 2x12“

25.11.2013

Zhovadilost a prasárna v jednom. Už tak silný originál se podařilo Noisii rozebrat a postavit z něj další, jiné monstrum. Track má ovšem několik neduh. Ač je šílený, opět geniální made in Noisia, velice špatně se míchá. Málokdo si ho dovolí dát doprostřed setu, nebo dokonce na double drop. Teď nemluvím o samohrajkách a podvodnících s navarpovaným BPM, ale i jim by se double drop těžko držel při všech těch rozkopaných bicích a naschvál opožděným vratkám. Složitý track, ale hrát se prostě musí, to by jinak nešlo. Track pochází z velice povédeného remixového alba "Variations On Black" a kromě téměř 30ti trackové digitální podoby, se toto album dostalo i na dva double packy a kromě Noisie, se něm oběvily i další hvězdy neurotechu The Upbeats, Neonlight, Mefjus, Phace, Audio, Gridlok, Optiv & BTK a spousta dalších. Velice příjemná záležitost.

SOBOTA 20.07.2019
Dnes nemáme v partylistu žádnou akci :(