ROZHOVOR

Exkluzivní rozhovor s TREi pro Drum UP „NEW ZEALAND MASSIVE“

Jedním ze dvou headlinerů blížící se party Drum UP bude bez nadsázky jeden z nejlepších novozélandských dnb producentů TREi. Už v pátek 14.11.2014 nás přijede přesvědčit do Olomouce, že je taky vynikající dj a nasype nám jistojistě spoustu kvalitních dubplatů. Jestli vás zajímá, co zrovna chystá, jak se vůbec dostal k drum and bassu nebo proč se rád vrací na evropské turné, přečtěte si tento exkluzivní rozhovor.

For english version scroll down --->

1. Ahoj Trevore, jak se máš? Můžeš nám prozradit, jak vznikl tvůj nick „Trei“?

Mám se dobře, díky. Mám teď trochu hektické období, ale zvládám to. „Trei“ vznikl před pár lety jako přezdívka od mých spolubydlících a jak jsem začal s produkcí a hraním, potřeboval jsem nějaký nick trochu chytlavější než Trev :).

2. Pocházíš z Nového Zélandu, kde je dnb populární a je tam spousta super djs a producentů. Existuje mezi vámi nějaká rivalita nebo si spíš pomáháte?

Jsme všichni dobří kámoši a docela dost spolupracujeme, určitě je mezi námi všemi přátelský vztah. Zároveň jsme ale i cílevědomí lidé, takže je mezi námi i zdravá soutěživost a to nás žene stále kupředu.

3. V listopadu se chystáš na turné po Evropě. Máš rád hraní mimo NZ? Je nějaký zásadní rozdíl mezi parties tady a doma?

Absolutně miluju hraní v Evropě. Vždycky je tu nějaké nové místo kam jít a úžasní noví lidé, díky čemuž je to pořád osvěžující.

Žádný velký rozdíl to asi ale není…samozřejmě jazyk, ale každá země má svoji unikátní atmosféru. Je to samozřejmě mnohem víc vidět v Evropě, kde jsou země tak blízko sebe a mají tak rozdílné kultury, tradice, jazyk, jídlo apod.

4. Jaká byla nejšílenější party, na které jsi kdy hrál?

Hrál jsem v Komsomolsku na dalekém východě Ruska na mém prvním evropském turné v roce 2008. Musel jsem letět 9 hodin napříč Ruskem a potom jet 5h autem na sever do toho města. Vůbec jsem nevěděl, co mám čekat, ale byla to masakr party!!! V Rusku rozhodně vědí jak udělat brutální party!

5. Co by podle tebe nemělo chybět na super párty? Trochu inspirace pro nás :)

Atmosféra, pivo a ping pong!

6. Teď nám něco řekni o tvé producentské činnosti. Produkuješ už od roku 2006. Jak ses dostal k drum and bassu? Kdo tě nejvíc ovlivnil? Vidíš ve své tvorbě nějaký posun?

Věřím, že produkce je vlastně evoluce, rozhodně cítím posun každý měsíc. Myslím, že se dost naučíš od každého tracku, který doděláš. Jakmile se dostaneš do konečné fáze tracku, tak až potom máš možnost opravdu zhodnotit zvuk a celkovou atmosféru v kompletní podobě.

Můj první release byl v roce 2006, ale předtím jsem už pár let produkoval. Dřív jsem byl v kapele, ale potom jsme s přáteli začali zkoušet i elektronické prvky. V tomto ohledu byli velkou inspirací NiN nebo The Prodigy…potom se objevilo album New Forms od Roni Size & Reprezent. Doteď mám to album hodně rád, tohle mě opravdu dostalo k drum and bassu. Následně jsem tomu zvuku ještě víc podlehl a objevil Bad Company, Ed Rush & Optical, Dieselboy, Metalheadz a další, což mě totálně dostalo, takže jsem si začal hrát s produkcí a odtud se dostal k djingu a posouval dál.

7. Kde bereš náměty na nové tracky?

Pro mě to může být jakákoliv věc. Jestli mě něco napadne venku mimo studio tak většinou popadnu kytaru, hraju si s tím a pak to přetransformuju ve studiu. Někdy můžu přijít do studia s kompletním nápadem, někdy se přehrabuju samply, drumy apod. Rozhodně nemůžu říct, že bych to dělal jedním způsobem. Jakmile objevím něco co má šťávu, je to pak otázka zkoušení a hledání inspirace a pokračování dál.

8. Máš za sebou dvě alba. Chystá se další? Co od tebe můžeme čekat v blízké době za realeasy?

Jo zrovna jsem si začal pohrávat s myšlenkou třetího alba. Tento rok byl celkem náročný se spoustou remixů apod. v první polovině roku. Teď se chystám asi během měsíce vydat EP na Technique Recordings, potom singl na labelu Viper, remix tracku Forces od mc Tali, který si zatím vedl moc dobře a potom další EP pro label Viper na začátku příštího roku. K tomu je hotových pár kolaborací s The Upbeats, které doteď drtili taneční parkety napadrť.

9. S kým rád spolupracuješ? Já osobně mám hodně rád vokály Thomase Olivera, znáte se dlouho?

Oba pocházíme ze stejného města na východním pobřeží Nového Zélandu a před pár lety jsme ve Wellingtonu bydleli naproti sobě přes parkoviště. Vždycky si moc užíváme společné zkoušení a myslím, že se k sobě hudebně hodíme. Thomas je taky kmotr mé dcery, takže jsme doslova rodina.

10. Rádi bychom tě poznali i z jiné než profesionální stránky. Co děláš ve volném čase?

Mám doma hodně malé děti, takže dost času trávím s nimi. Na odreagování mám rád motor racing a cricket. Produkování, hraní, bookování vystoupení a turné mě ale udržuje dost zaneprázdněným, takže nijak extra moc volného času nemám.

11. Co posloucháš doma nebo v autě za hudbu?

Abych byl upřímný tak v těchto dnech neposlouchám moc dnb což mi pomáhá být svěží, když jsem zase ve studiu nebo někde hraju. Jsem hodně do rocku nebo metalu, takže cokoliv od QOTSA, NiN, Soundgarden, FNM, Alice in Chains, Stone Temple Pilots, NERD, Shihad, The Beatles, Chemical Brothers, The Prodigy, Wagon Christ, UNKLE...a takhle mohl pokračovat doslova do nekonečna haha. Kromě toho se mi taky teď dost líbí WhoMadeWho & SBTRKT.

12. Můžeš nám prozradit svoji aktuální TOP5?

TONTO - The Upbeats & TREi (Non Vogue)
FORCES (TREi Remix) - Tali (Viper)
SEARCHERS - Ulterior Motive (Metalheadz)
MASQUERADE - TREi (Technique)
OFF CENTRE - Joe Ford (Shogun Audio)

13. Co bys vzkázal lidem, co přijdou na party. Na co se můžou těšit?

Vezměte si pořádné boty na tančení, bude to hustá kiwi pařba! ;)

Díky moc za rozhovor a těšíme se na tebe na Drum UPu v Olomouci! :)

ENGLISH version --->

1. Hi Trevor, how are you? Can you briefly explain the origin of your nick Trei?

I'm good thanks, life's pretty hectic at the moment but i'm keeping things in check ;) Trei just came about as a nickname from some flatmates afew years ago; once i started producing & dj'ing i kinda needed a moniker and it seemed abit catchier than TREV ;)

2. You are NZ born, dnb is quite popular there and there is a bunch of great djs and producers....is there any rivality or you rather cooperate?

We're all great mates and work together quite abit so there's definitely a comradery for us all i would say. We're all quite driven people so i think there's a healthy competitiveness for sure, and i think that helps to push us all as well.

3. You are going to start the European tour in November. Do you like playing outside NZ? Is there any significant difference between gigs at home and here?

Oh i absolutely love playing in Europe. There's always somewhere new to go and awesome new people which keeps things really refreshing.
Not really any noteable difference; of course the language but each country i believe has there own unique vibe; its very much prevalent in Europe where countries as so close to one another but have very different cultures, traditions, language, food etc

4. What was the craziest party you have ever played at?

I played in Komsomolsk - far east Russia on my first European tour back in 2008. I had to fly 9hours across Russia, then a 5 hour drive north to the city. I had no idea what to expect but what a siiick party!!! Russia definitely knows how to throw a crazy party!

5. What should not be missing on a great dnb party? Maybe a bit of inspiration for us.. :)

Vibes, Beer & Ping Pong!

6. You are producing music since 2006 right? How did you get into dnb? Who was your biggest influence? Do you see a progress in your production?

Producing is an evolution i believe, so i definitely notice progress from month to month. I think you learn alot from each track you finish. Getting to the end of a track gives you an opportunity to really assess the sound & overall vibe as a total picture.

I had my first release in 2006, but have been producing for afew years before that.
I've always been into band stuff earlier on, then me & some friends started jamming some electronic elements within that. People like Nin, The Prodigy etc were big influences in that respect... then along came New Forms by Roni Size & Reprezent. I still really love that album; and it really tweaked me onto the DnB sound. Subsequentally i delved more into the sound and discovered the likes of Bad Company, Ed Rush & Optical, Dieselboy, Metalheadz etc. which hooked me completely, so started playing around with making beats and from there moved onto dj'ing and progressed from there.

7. Where do you get inspiration for a new tracks?

For me it can be any number of things; if an idea comes to mind outside of the studio i usually grab a guitar and work it out that way then translate it inthe studio. I can walk into the studio with a full idea sometimes, or i can be mucking around with samples, drums etc. There's defintely no one way for me. Once i find something that i get a vibe for then its a matter of jamming and being inspired by that, and growing it from there.

8. You have released 2 LPs. Do you plan a third one? :) What releases do you plan for a near future?

Yes i've just started the idea of a 3rd album, its been a busy year with alot of remixes etc through the first part of the year and coming up i have an EP on Technique coming in the next month or so, plus a single with Viper; a remix of MC Tali's "Forces" thats been going down really well, as well as an EP for Viper early next year. Plus there are a couple of collaborations coming up with The Upbeats that have been doing the damage.

9. Who do you like to cooperate with the most? I really like the vocals of Thomas Oliver, do you know each other for a long time?

We're both from the same city on the east coast of NZ and used to live across a carpark from each other in Wellington afew years ago. We always have such a great time jamming and i think we really connect well musically. He's also the Godfather of my daughter so he's part of the family really.

10. We would like to get to know you a bit more also from the other sides than as a producer/dj. What do you do in your free time?

My kids are very young so i spend alot of time with them, for sanity i like to zone out on some motor racing & cricket. But producing, dj'ing, booking gigs & tours keeps me very busy so i don't have a huge amount of 'leisure" time.

11. What do you listen at home or in the car?

I don't listen to a huge amount of DnB these days to be honest; it helps keep things fresh when i'm in the studio and playing out i think. I'm big into my rock/metal, so anything from Deftones to QOTSA, NiN, Soundgarden, FNM, Alice in Chains, Stone Temple Pilots, NERD, Shihad, The Beatles, Chemical Brothers, The Prodigy, Wagon Christ, UNKLE.... i could literally go on forever haha. I'm also really into the likes of WhoMadeWho & SBTRKT these days as well.

12. Can you tell us your actual TOP5?

TONTO - The Upbeats & TREi (Non Vogue)
FORCES (TREi Remix) - Tali (Viper)
SEARCHERS - Ulterior Motive (Metalheadz)
MASQUERADE - TREi (Technique)
OFF CENTRE - Joe Ford (Shogun Audio)

13. Do you have any message to the people who will come to the party?

Bring your dancing shoes; its gonna be a big ol' kiwi hoedown! ;)

 

Thank you for your time and see you at the Drum UP in Olomouc! :)

NEDĚLE 26.03.2023
Dnes nemáme v partylistu žádnou akci :(