OSTATNÍ

ATOM bar - znáte historii místa?

Aktuální nabídka klubové scény v Olomouci se nám rozrostla o dalšího člena. Je jím klub Atom, sídlící na náměstí Republiky v prostorech, které jsou s taneční a undergroundovou scénou spojeni v podstatě od revoluce, s přesahem daleko za olomoucké hranice. Začněme ale od začátku.

Zajímáme-li se o historii taneční scény, spousta členů, kteří stáli u jejího zrodu, mají za sebou punkovou minulost, kdy punková revolta za dob komunismu přerostla v elektronickou revoltu v dobách raného kapitalismu. Nejinak tomu bylo i v Olomouci.

Krátce po převratu vznikl klub Sklep, který měl z důvodu přehnaných finančních nároků majitele prostoru (Studenstká unie UP) krátkého trvání a tak se parta nadšenců kolem bratrů Ježkových (Aleš a Jarda) a Petra Kosatíka rozhodla najít výhodnější místo na náměstí Republiky a v roce 1991 založila klub Nausea. Mluvit o klubu Nausea by bylo na další samostatný článek, protože šlo v té době o druhý nejvýznamnější klub v republice, hned po Bunkru v Praze. Podnik svým zaměřením hardcorový hostil dvě až tři kapely týdně. Nejvýznamnější kapelou, která zde hrála, je rozhodně Agnostic Front. V té době začíná do klubu pronikat i elektronická scéna a probíhají první party se systémy z celé Evropy.

V roce 1994 se kluci hlouběji noří do elektronické scény a na rok a půl zakládají Snake club (bývalý S klub), který je zásadní nejen pro Olomouc. Šlo o jedny z první house party vůbec a lidi jako Gabo (Orion Hall, Mácháč) a Nikola Sochatzi (Citadela) se přijížděli do Olomouce dívat, jak se taková party vůbec dělá. V těchto prostorech v podstatě v roce 2005 odstartoval svou kariéru dj Kaiser Soze a své si zde odehráli i pozdější majitelé Barumby Cordy a Estéz. Po úspěšném roce a půl však u majitelů prostoru převládl strach z neznámé taneční scény a kluky z prostoru vyhnali. Bří Ježkové s P. Kosatíkem se vrací zpět a místo klubu Nausea po náročné rekonstrukci v roce 1996 otevírají Depo No.8.

Depo už svým zaměřením byl primárně party klub. Střídaly se styly techno, house a jungle. V té době v něm hráli všichni, co česko-slovenské hudební kotlině něco znamenali (Loutka, Sadler, Toky, Agent, Elektromajk, Pietro) a stále přitahoval pozornost celého regionu. Svá první vystoupení zde realizovali djs z celé střední Moravy (Shade, Rawent, Reverb). Já osobně si vzpomínám na jedno z prvních live vystoupení Reverba, někdy v roce 1997/1998. Reverb dokonce hrál přes aplikace ve Windows, ale jelikož nebyly na větší množství zlámaných beatů stavěné, několikrát za večer spadly. Kolem klubu se zároveň vytváří skupina residentních djs: Kaiser Soze, Rawent, Cordy…

Na přelomu desetiletí pak začíná stopa v historii olomoucké taneční scény slábnout. Zcela zásadně provoz klubu ovlivnilo otevření Barumby v roce 2000. Velikostí a investicemi nemohlo Depo konkurovat. Klub se při rekonstrukci, která i mění členitost prostoru, se stává i internetovou kavárnou a přejmenovává se na Depo9, zaměřeným převážně na techno scénu. Zároveň vzniká server depo9.cz, ale pak se již kluci z depa začínají zajímat o věci vlastní a pomalu projekt opouští a přenechávají jej Leošovi Šnýdlovi. Prostor se stává více internetovou kavárnou s občasnými akcemi než plnohodnotným klubem. Ve zmíněném období mám i já osobní zkušenost. Na party jsem dělal kontrolu u vstupu, což s mojí tělesnou konstrukcí už nikdy opakovat nebudu.

Po roce 2002 už Depo nic výraznějšího nepotkalo. Parta kolem Rawenta ještě dělá několik zajímavých parties, ale posléze se stopa po událostech pomalu ztrácí. Novodobá historie místa už tak šťastná není. Otevření disco klubu Dalmatýn návaznost na minulost zabilo.

Naštěstí se disco dlouho neudrželo (..SLÁVA!!) a letos se prostor změnil na Atom bar. Po krátkém hledání se Atom začíná více zabývat pořádáním akcí a na první se můžete těšit již nyní v měsíci listopadu. Dotknout se předchozí slávy, která prostorem v minulosti procházela, natož ji nastartovat, bude pro klub věc složitá. Třeba by pomohlo se neuzavírat jednomu stylu a věnovat prostor i dalším stylům. Klubu přeji, aby se úspěšně popral o své místo na olomoucké klubové mapě a podařilo se mu přijít s něčím, co alespoň vrátí ducha do tohoto skvělého prostoru.

STŘEDA 27.09.2023
Dnes nemáme v partylistu žádnou akci :(