FRESH MUSIC

Rudimental - Home LP

Britská drum and bassová skupina Rudimental vydala své debutové album s názvem Home k datu 29. dubna. Každý z nás už zná alespoň jeden z hitů z tohoto alba. Feel the love či Waiting all night. Tyto singly zahráli snad na všech rádiových hudebních stanicích ve světě, nebo jste je zaslechli na některé z vámi navštěvovaných klubových nocí. Velkou zajímavostí, která nejde na tomto albu přehlédnout nám může být to, že se na něm sešlo deset různě stylově zaměřených vokálistů.

John Newman, Foxes, Angel Haze, MNEK, Syron, Sinead Harnett, Becky Hill, Emeli Sande, Alex Clare, Ella Eyre. Tito všichni vokálisté jen zvyšují prestiž tohoto alba. V únoru 2013 zveřejnili Rudimental singl Spoons, po té následoval Feel the love, který hned od jeho vydání dobil prvním místem "UK Singles Chart" a dominoval i na předních místech všech evropských hitparád. Historie skupiny se současným názvem Rudimental můžeme datovat od zveřejnění prvního singlu a to v březnu roku 2011. Až tento rok došlo k nahrání studiového alba a s názvem Home. Kvartet, jež tvoří hudební uskupení o kterém hovoříme, se nám představil jako kvalitní skupina hrající živou elektronickou hudbu. Členy jsou textaři a producenti Piers Agget, Kesi Dryden, Amir Amor s DJ Locksmith. Jejich singly se dělí od jednoduchých chill-step laděných projektů, po elektro-house kousky, ale hlavním podílem jejich produkce je drum and bassová vlna. Popsal bych jejich styl jako pop míchaný rockem. Elektronické syntezátory s pravidelnými bicími a samozřejmě s nepostradatelným vokálem. Jde o lehký průřez anglické hudební ať už klubové či koncertní kultury v jednom albu, proto také třeba i použitý název tohoto celku slovem Home? Mně tedy jen umocňuje pohled na celé album. Vůči mě jej interpretovali jako kvalitní podání moderní anglické klubové hudby.

Na internetu, přesněji na serveru youtube, je zveřejněno i 5 videoklipů, jež jsou obsaženy níže v seznamu pro přehrávání. Popis každého z nich by se dal shrnout do věty, že každý klip je odrazem lidskosti a emočního chování, každé z jiného prostředí, nebo jiným slovem kultůry. Texty se ale mírně od této myšlenky liší. Spíše vybízejí k poznání druhé stránky věci, než jen vizuálním dojmem. Krásným příkladem je: "Feel the love"! Druhý, desátý a dvanáctý singl jsou emočně laděné, s určitým příběhem a více se v nich odráží má shrnutá hodnotící věta. Oproti tomu singly "Spoons" a "Baby" zachycují hlavně vokálové interprety při rovném, klubovém beatu. A zbylé nahrávky? Jak už jsem se také jednou zmínil, najdete v nich rozmanitost hudebního směru skupiny, to co by jste čekali na koncertě živé kapely. Klidné písničky jež dokáží zklidnit publikum, i třeba hýbací rnb rytmy v dalších singlech, ale hlavně nám nejbližší vyjádření hudby a to drum and bassem může být také také vyjadřením, jak je toto album tvořeno a které nás láká již první písničkou.

Můj celkový názor? Nejlepší poslechově i tanečně vyprodukované album za poslední dobu, které odraží kvalitu a tvůrčí rozmanitost kapely, jež  si zaslouží vystoupení na nejlepších hudebních festivalech.

V blízké době se ale jejich vystoupení v ČR asi nedočkáme. Jejich nám nejbližší vystoupení bude mezi 19. a 21. červencem na německém Melt!Festival 2013.

Celé album je ke koupi na digitálním nosiči na serveru Amazon.co.uk, nebo jen digitálně i s dalšímy čtyřmi bonusovými singly a to s Give You Up (feat. Alex Clare), Alien Bashment, Solo (feat. Ella Eyre & Mark Crown) a Feel the Love (Rudimental VIP) feat. John Newman a to na serveru iTunes.

Těď již ale přejdeme k poslechu jejich alba a jeho zhodnocení bude i na vás. 

Tracklist CD

1. Home
2. Feel The Love feat. John Newman
3. Right Here feat. Foxes
4. Hell Could Freeze feat. Angel Haze
5. Spoons feat. MNEK & Syron
6. Hide feat. Sinead Harnett
7. Powerless feat. Becky Hill
8. More Than Anything feat. Emeli Sande
9. Not Giving In feat. John Newman & Alex Clare
10. Baby feat. MNEK & Sinead Harnett
11. Waiting All Night feat. Ella Eyre
12. Free feat. Emeli Sande

Sleduj na Rudimental na

https://www.facebook.com/RudimentalUK
https://twitter.com/rudimentaluk
http://soundcloud.com/rudimentaluk
http://johnnewman.co.uk/

STŘEDA 15.07.2020
Dnes nemáme v partylistu žádnou akci :(